Oikos je Starim Grkom hkrati pomenil dom (vključno z vsemi stavbami, posestvi, dobrinami in pripomočki) in družino (vključno s pomočniki in sužnji); beseda nomos med drugim pomeni upravljanje in porazdelitev (distribucija). Nomos je bil v grški mitologiji tudi bog zakona, ki je jamčil za pravičnost in stabilnost; njegova hčerka je bila Dike, boginja pravičnosti. Pravičnost pa je osnova etike.
Izvorno torej beseda ekonomija pomeni upravljanje z domačim okoljem za skupno dobro oziroma za blaginjo celotne družine. To pa je mogoče zagotoviti samo s pravičnostjo, še posebej s pravično porazdelitvijo dobrin, ki so v oikosu na voljo, med vse družinske člane.
Kasneje se je pomen besede ekonomija razširil na širšo skupnost in okolje, državo. Danes pa lahko besedo ekonomija razumemo v njenem najširšem pomenu kot:
Upravljanje (nomos) z globalnim okoljem in z njegovimi dobrinami v dobro celotne človeške družine (oikos). To pa je mogoče doseči samo s pravično (poraz)delitvijo globalnih dobrin in hkrati z ohranitvijo našega okolja.
Ni naključje, da beseda ekologija prav tako izhaja iz besede oikos (skupaj z besedo logos, kot oznako za vedo). Ekologija je torej veda o našem okolju, iz katere se je razvilo tudi široko globalno gibanje za zaščito in ohranitev tega okolja.
Ekonomija, ekologija in etika so neločljivo povezani deli celote. Ekonomija mora biti zavezana pravičnosti (etiki) in skrbi za okolje (ekologiji). Šele takšna ekonomija bo služila svoji temeljni vlogi in nalogi: zagotoviti blaginjo vsem ljudem in hkrati zagotoviti ohranitev našega skupnega okolja.
1 komentar:
Pozdrav
Se strinjam z napisanim, vendar je v Sloveniji problem, ker ekologija (Zavoda za naravo) onemogoča razvoj ekonomije (Natura 2000)...konkretno v mojem primeru razvoja z naravo povezanega turizma....pa čeprav sem z ene strani omejen z zelo prometno regionalno cesto in z druge strani z avtocesto...torej precej stran od neokrnjene narave, za katero se trinjam, da jo moremo varaovati...torej, da skrajšam...ekolgija more spodbujati prave obilike ekonomije, ne pa da skoraj vso omejujeje...kajti v zelo veliko meni znanih primerov je bila ekologija- kao naravovarstveniki emejitveni faktor pri razvoju ekonomije. Sedaj, ko vidimo, da ekonomija drstično pada...od ekologije - varstva narave ne moremo živeti...na žalost
vse lepo
Mitja
Objavite komentar