sobota, 17. februar 2024

Bobni vojne ali tihi zven miru


Vojne se začnejo veliko prej, preden poči prva puška in pade prva granata. Vselej se začnejo z mislijo in besedo. Danes se skoraj po celotni Evropi veliko govori o vojni. Ne o kakršni koli vojni, temveč o vojni z Rusijo. Kot da je neizogibno dejstvo. Generali, politiki, vojni in drugi strokovnjaki so se že zedinili, da vojna bo, nekako čez pet do osem let (le kako so prišli do te številke?). Na vojno se pripravlja celo nevtralna Švica. To in še marsikaj lahko preberemo v prispevku Evropa razmišlja o morebitni vojni: Kje se bodo ustavile šape ruskega medveda? (Objektiv, Dnevnik, 10. 2. 2022).

Skoraj zagotovo je takšno razmišljanje koristno, predvsem pa dobičkonosno za vojaško industrijo, ki že tako cveti. Oboroževanje in razpihovanje vojnih pričakovanj (za zdaj predvsem v medijih) pa vodi Evropsko celino v militarizacijo in vse bolj totalitarne režime. Tako pred prvo kot pred drugo svetovno vojno je bila tekma v oboroževanju v polnem razmahu. Naraščajoča količina orožja slej ko prej lahko privede tudi do uvedbe naborništva ter k večji zahtevi po redu in disciplini na vseh družbenih področjih. Demokracija in svoboda nenadoma postaneta nepomembni in moteči.

Vemo tudi, da je treba ustvariti čim bolj »strašnega« zunanjega sovražnika, da bi se lahko poenotili, ko se soočamo z nakopičenimi notranjimi težavami in razprtijami. Evropa danes trpi zaradi problemov na številnih področjih – kmetijstvo, migracije, naraščanje revščine, neuspešnost pri reševanju podnebne krize, ekonomski problemi, nemoč pri reševanju izraelsko-palestinskega konflikta itd. Eden od najbolj preprostih načinov »reševanja« teh problemov je poenotenje ob pomoči zunanjega sovražnika. Rusija je postala takšen »popolni« zunanji sovražnik, ki mu pripisujemo vse slabo (Evropa na tem področju, na žalost, že ima bogate izkušnje).

Na srečo še vedno obstajajo glasovi razuma. Ddr. Rudi Rizman je v zgoraj omenjenem prispevku izjavil: »Evropski politiki, ki pozivajo na vojno z Rusijo in oboroževanje njihovih držav, izgubljajo stik z realnostjo in pozabljajo na človeške žrtve in materialno uničenje, ki so jih v prejšnjih stoletjih prinesle vojne njenim državljanom in z dvema svetovnima vojnama praktično vsemu svetu. Poleg tega požirajo dano obljubo svojim državljanom po drugi vojni, da vojn 'ne bo nikoli več', in se na tak način tudi odpovedujejo zgodovinskemu projektu Evropske unije, ki temelji na miru in še več – na socialni varnosti.«

Kako resnično. Bomo Evropejci sprejeli govorico generalov, oborožitvene industrije in militarističnih politikov, ali govorico razuma in miru? Samo mirovna prizadevanja lahko rešijo rusko-ukrajinski konflikt. Se sploh zavedamo, kaj je »v igri«? Rusija je jedrska sila, Evropa kot celota ne. Medtem ko »vroče« vojaške glave razmišljajo o vojni in že zarisujejo frontne črte, se ne morejo zanašati, da v kot stisnjena Rusija ne bi uporabila jedrskega orožja.

Nehajmo govoriti o vojni. Vsak dan vojne pomeni novo trpljenje za civiliste in tudi vojake na konfliktnih območjih, vendar tega trpljenja zagotovo ne občutijo generali, politiki in trgovci z orožjem v varnem zavetju svojih razkošnih pisarn in bunkerjev, tisoče kilometrov od frontnih črt. Več orožja pomeni tudi manj denarja za ceste, šole, vrtce, zdravstveno varstvo, pokojnine itd.

Začnimo govoriti o miru in prenehajmo z demonizacijo Rusov ter vsega ruskega. Potrebne so mirovne pobude, kompromisi, diplomatska dejavnost, mirovne konference itd. – tudi Evropa ima bogate zgodovinske izkušnje s tem. Še tako dolge in hude vojne so se vselej končale za političnimi omizji.

Vojni glasovi bobnijo glasno in prodorno, medtem ko so glasovi miru mnogo tišji, a neskončno pomirjujoči.

Ni komentarjev: