petek, 14. februar 2025
Svet miru, blaginje in medsebojnega spoštovanja
Čeprav se zdi, da je ideja medsebojne delitve dobrin kot rešitev ključnih globalnih problemov oddaljena »svetlobna leta« od uresničitve, morda le ni tako. Kljub zaostrenim odnosom med številnimi državami bomo morda kmalu spoznali, da je naša skupna prihodnost mogoča le s sodelovanjem in medsebojno delitvijo dobrin. Ti dve načeli v praksi uresničuje ekonomija delitve.
Kaj je ekonomija delitve?
Ekonomija delitve je ekonomski sistem, katerega osrednji cilj je zadovoljevanje potreb vsakega človeka in zagotavljanje skupne blaginje človeštva. Za to je treba na različnih ravneh vzpostaviti mehanizme, ki presežne dobrine usmerjajo tja, kjer jih primanjkuje.
To je še posebej pomembno na globalni ravni, kjer bi lahko z ustanovitvijo agencije za koordinacijo globalne delitve dobrin med državami vsem ljudem zagotovili zdravje in blaginjo – temelj miru in varnosti v svetu. Več o ekonomiji delitve si lahko preberete na tej povezavi.
Zakaj potrebujemo ekonomijo delitve?
Način, kako živimo danes, ni vzdržen. Tako ne moremo več naprej. Sebičnost in pohlep, ki prežemata ekonomski sistem, povzročata trpljenje milijonov ljudi, ki živijo v revščini in hudem pomanjkanju, spodbujata družbene in vojaške konflikte ter prispevata k uničevanju okolja.
Ni nujno, da imamo vsi enako, vendar mora biti temelj našega skupnega bivanja zagotovitev osnovnih človekovih potreb za vsakogar – dostop do primerne hrane in vode, oblačil, stanovanja, zdravstvenega varstva in izobraževanja. Ko so te temeljne potrebe zagotovljene, lahko učinkoviteje rešujemo tudi druge ključne izzive človeštva – od okoljske in podnebne krize do begunske problematike in drugih globalnih vprašanj.
Komu je namenjena ekonomija delitve?
Morda se zdi, da bodo imeli od ekonomije delitve korist le najrevnejši Zemljani, vendar v resnici koristi vsem. Tudi najbogatejši nimajo prihodnosti v svetu, ki postaja vse bolj razdeljen in uničen.
Globoko v sebi vemo, da smo ljudje ena povezana in medsebojno odvisna skupnost ter da naš pretirano potrošniški način življenja povzroča trpljenje naših bratov in sester ter uničuje okolje. Ekonomija delitve ne pomeni, da bomo vsi revnejši, temveč da bomo imeli vsi dovolj. To bo prineslo manj stresa ter več sreče in radosti, ki ju danes v svetu tako primanjkuje.
Morda se nam danes zdi, da gremo v povsem napačno smer, a že jutri lahko spoznamo, da lahko s sodelovanjem in medsebojno delitvijo dobrin ustvarimo veliko boljši svet – svet miru, blaginje in medsebojnega spoštovanja.
Naročite se na:
Objavi komentarje (Atom)
Ni komentarjev:
Objavite komentar